Καλά λέω ότι το ΤΕΕ δεν είναι σύμμαχος αλλά εχθρός του ελεύθερου επαγγελματία!

Εισφορές άλλες πέρα του 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ ποιες είναι; Σου είπαν;
Το ΦΕΜ δεν είναι εισφορά είναι φόρος και υπολογίζεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής.
Το ίδιο και οι εισφορές υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ, υπολογίζονται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής, όταν δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβή.
Για τις απλές βεβαιώσεις του Ν.4014/11 δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβή.
Αν ήθελαν θα όριζαν όπως όρισαν για τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων με τον Ν.4014/11.
Ή, όπως όρισαν με τον Ν.3843/10 βάσει του χρόνου απασχόλησης και αναλόγως της εμπειρίας του μηχανικού (χρόνια από τη λήψη της άδειας άσκησης επαγγέλματος).

Θεωρώ ότι είναι δικαίωμά μου να παρέχω δωρεάν τις υπηρεσίες σου σε όποιον θέλω, όπως άλλωστε παρέχω τώρα, δωρεάν συμβουλευτικές υπηρεσίες μηχανικού σε σένα, εδώ μέσα!
Αυτό δεν κάνω; Αυτό δεν κάνει ο καθένας που συμβουλεύει συνάδελφο μηχανικό ή και ιδιώτη σ' άλλα φόρουμ όπου επιτρέπεται η συμμετοχή τους;
Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον επαγγελματικό κώδικα των μηχανικών της δεκαετίας του 1960.
Ε, ας μας περάσουν από πειθαρχικό, εμένα, εσένα και τους χιλιάδες συναδέλφους που συμβουλεύουν μηχανικούς και ιδιώτες δωρεάν. Και οι συμβουλές υπηρεσίες είναι για τις οποίες άλλοι πληρώνονται αδρά.
Να απαγορεύσουν και τη λειτουργία όλων των φόρουμ. Σε δημοκρατία ζούμε άλλωστε όπου υπάρχει η ελευθερία της έκφρασης και η δυνατότητα της ελεύθερης επιλογής;

Γιατί όμως πρέπει να περάσεις (ενδεχομένως) από το σύστημα του ΤΕΕ;
Διότι στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ για τον Ν.4014/11 που αφορά τακτοποιήσεις αλλά και απλές βεβαιώσεις, υπάρχει πεδίο για τη συμπλήρωση του α/α του συστήματος αμοιβών.
Μόνο και μόνο γι αυτό, πέρασε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, δήλωσε μηδενική αμοιβή, πάρε τον α/α και συμπλήρωσέ τον στο σύστημα του 4014.

Τα παραπάνω φυσικά αποτελούν προσωπικές απόψεις, όπως άλλωστε όλα όσα γράφω και γράφουμε όλοι εδώ μέσα, και ουδεμία ευθύνη φέρουμε για την ζημία κάθε μορφής που θα υποστεί οποιοσδήποτε συνάδελφος ή μη, λόγω της υιοθέτησης αυτών των απόψεων.